YMPACT - The Yamnaya Impact on Preshistoric Europe

Menü megjelenítése

Menü
- A Budapesti Agglomeráció településeinek kapcsolati vizsgálata térségi központ jellegre különböző indikátorok mentén - A házimacska hatása az európai vadmacska hazai populációjára - A vaddisznó hatásának vizsgálata gyepes területeken - Az aranysakál vadgazdálkodási és természetvédelmi szerepe - Bodobácstaxonómia - DAAMBA - Régészeti talaj- és növénytani módszerek integrált alkalmazása bronzkori települések háztartás régészeti kutatásában - Dekompozíciós vizsgálatok - Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium - Fitolitok szerepe a környezetrekonstrukciós vizsgálatokban - Földigiliszták hatása a talajra és az ökoszisztéma-szolgáltatásokra védett természeti és művelt területeken - Idegenhonos inváziós fafajok terjedésének leíró és ökológiai vizsgálata - Inváziós növényevő fajok vizsgálata - Inváziós ragadozófajok elterjedésének és hatásának vizsgálata - Magyarország poloskafaunája - Megporzó szervezetek (elsősorban méhek) biológiája, ökológiája, természetvédelme - Megújuló energiákat hasznosító technológiák környezeti és természeti hatásai - Mikroműanyagok toxikus hatásai - Nagyragadozó fajok szerepe - Nematológiai diagnosztika - Növényi populációbiológia - Országos Erdei Szalonka Monitoring Program - Országos Vadgazdálkodási Adattár - Ökoszisztéma-szolgáltatások - Talajökológia - Talajökotoxikológia - Talajzoológia - Tanszéki részvétel a FLOTT - Folyó, táj és település a középkorban projektben - Természetvédelmi botanika - A vadászati célú etetőhelyek természetes élőhelyekre gyakorolt hatásainak vizsgálata - Vadetetés hatékonyságának vizsgálata - Vadhatás vizsgálatok, vadkárok kialakulásának vizsgálata - Viselkedésökológia, Madár-monitoring - Védett növényfajok felmérése felhagyott szőlőterületeken - YMPACT - The Yamnaya Impact on Preshistoric Europe - Our Arrival to Central Europe (Visegrad Fund project) - Erdőssztyeppek növényzetének természetvédelmi célú vizsgálata különböző tér- és időléptékben

YMPACT - The Yamnaya Impact on Preshistoric Europe

Utolsó frissítés: 2024 február 27.

YMPACT - The Yamnaya Impact on Preshistoric Europe
(H2020 ERC project)

’The Yamnaya Impact on Prehistoric Europe’ H2020-as konzorciális kutatási pályázatot a Helsinki Egyetem vezeti és koordinálja. A kutatás célja annak megértése, hogy hogyan formálta át Eurázsia, illetve Európa kulturális, nyelvi és genetikai térképét a bronzkori Jamnaya kultúra. Az eurázsiai sztyeppeövben migráló Jamnaya közösségek genetikai hatása a mai napig tetten érhető több európai ország lakosságában. Genetikai markereik máig kimutathatók. Kulturális hatásukat visszavezetik az indoeurópai nyelvek kialakulásához. A Jamnaya kultúra jellegzetes sírhalmokba temetkezett, amelyeket egy jövevényszóval kurgánoknak nevezünk. Hazánkban a régészeti és a természettudományos kutatás sokszor az ellentmondásos kunhalom kifejezéssel illeti ezeket a földépítményeket. A kurgánok megépítésével a kor embere nemcsak egy méltó sírhalmot emelt, hanem a kurgántest alatti talajtakaró egy részét izolálta a környezetétől. Mind a kurgánok alatti talajok, mind a kurgántestet adó talajanyag izgalmas környezettörténeti információkat rejt. Lényegében pontszerű időkapszulák az eurázsiai sztyeppeöv végtelen pusztáin.
Az YMPACT keretében a MATE kutatói hajdúsági, romániai és bolgár kurgánok paleotalajtani, geokémiai vizsgálatával foglalkoznak. Az eltemetett talajokból feltárható környezeti információk segítenek megérteni a korabeli környezeti változásokat. Hozzájárulnak annak tisztázásához, hogy milyen környezeti változások és folyamatok váltották ki közel 5000 évvel ezelőtt a Jamnaya közösségek vándorlását az eurázsiai sztyeppeöv nyugati zónájában.

Intézeti/tanszéki résztvevők:
Dr. Pető Ákos            https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=authors10031145
Braun Ádám