MATE Kiemelt Kutatócsoportok Program

MATE Kiemelt Kutatócsoportok Program 2024

Last modified: 23. May 2024

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 2024-es Kiemelt Kutatócsoportok program (KKCS 2024) (Flagship Research Groups 2024) keretében meghirdetett pályázati felhívásra  
a "Tracking the progress on ecosystem restoration involving agriculture-related Nature Based Solutions" című pályázat támogatást nyert.


Fotó: Nagy Péter, Seres Anikó

A tervezett kutatás lényege egy aránylag újszerű állattartási mód, a regeneratív legeltetés hatásainak komplex, több szempontú felmérése lesz, egyes talajbiológiai és ökológiai paraméterektől kezdve botanikai és parazitológiai szempontokig. A kutatócsoport összetétele is ennek megfelelően alakult: főleg zoológusokból áll, de botanikus, állattenyésztő, mikrobiológus, talajtanos és statisztikus Kollégák részvétele, továbbá egy külföldi, a tudománykommunikációban segítő partner bevonása garantálja majd a közös munka minél sikeresebb elvégzését. Terveink között szerepel a bőszénfai szarvasfarmon beállított terepi kutatások több éven át tartó folytatása mellett laboratóriumi kiegészítő vizsgálatok elvégzése is, valamint hangsúlyos célunk az elért eredmények publikálása mellett azok gyakorlati hasznosulásának elősegítése is.
A beavatkozás lényege az, hogy a parcellákat számos részterületre osztva, egy-egy egységet rövid, de intenzív legeltetési "sokkoknak" teszünk ki, ideértve az állatok mozgásából és anyagcseretermékeinek elhelyezéséből adódó hatásokat is. Ezt követően pedig egy több hetes regenerálódási periódus után ismétlődik majd a fent említett intenzív legeltetéses behatás. Mindettől - bizonyos szakirodalmi előzmények tanúsága szerint - várható a legelő állapotának és produktivitásának javulása, ami egyben természetvédelmi és klímaadaptációs szempontból is kedvező hatásokat jelent.  Az általunk tervezetthez hasonlóan komplex vizsgálatról azonban nincs tudomásunk. Ez az összetettség, egyszersmind a projekt gyakorlatiassága, tehát a célkitűzések között szereplő ajánlások kidolgozása a módszer szélesebb körű bevezetése érdekében, nemzetközi viszonylatban is újszerű, komplex megközelítést jelentenek.

A kutatócsoport tagjai az alábbiak:
Dr. Sárospataki Miklós, Dr. Nagy Péter István, Dr. Kiss Lola Virág, Dr. Nagy János, Dr. Seres Anikó, Dr. Csete Sándor, Dr. Juhász Ákos, Dr. Ittzés András, Dr. Bokor Julianna, illetve Dr. Sárváry Márk (Cornell Egyetem)