Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2024 január 09.

Megjelent prof. dr. Bakonyi Gábor Ökotoxikológia című könyve

Hogyan befolyásolják környezetünket a minket mindenhol körbeölelő vegyi anyagok?

Vegyszerek áradatában élünk


Több, mint 350 000 vegyület és vegyület-keverék van kereskedelmi forgalomban jelenleg a világpiacon. Mosószerek, gyógyszerek, ételízesítők, növényvédőszerek, nanoanyagok és megannyi más a vízben, talajban levegőben. De mi a sorsuk a környezetünkben? Hogyan befolyásolják a bioszféra és az emberiség életét a populációk és ökoszisztémák folyamataiba beépülve, azokat gyakran megváltoztatva. Hogyan hatnak nem csupán közvetlenül, de a táplálékhálózatokon keresztül, vagy a biodiverzitást csökkentve. Ezekről a folyamatokról ad áttekintést a könyv a legújabb kutatási eredmények alapján. Újszerű az ökológiai megközelítési szempont, amire külföldön is kevés példa akad, mert a témát rendszerint vegyészek vagy toxikológusok dolgozták fel. A szerző sokéves egyetemi oktatói múltjára támaszkodva, egyetemisták, kezdő szakemberek számára világosan fogalmazza meg a mondanivalót.
A könyv foglalkozik a szervezetekben lezajló toxikus folyamatokkal azért, hogy a természetben zajló bonyolultabb folyamatok magyarázatai érthetőbbek legyenek. A fő mondanivaló azonban, a populációkban és az ökoszisztémákban megfigyelhető toxikológiai jelenségek magyarázata, hiszen ez szükséges ahhoz, hogy egy vegyület hatásait a bioszférában teljes mértékben megértsük. Ezért van szó arról, hogy milyen átalakulásokon mennek keresztül a vegyületek a természetben, milyen kölcsönhatásaik vannak, sőt kis koncentrációban még pozitív, stimuláló hatásaik is lehetnek. Persze legtöbbször, amikor nagy koncentrációt érnek el, akkor csökkentik a populációk szaporodóképességét, létszámát, megváltoztatják a táplálékhálózatok szerkezetét és mindez befolyásolja a populációk és ökoszisztémák evolúcióját. A gyorsan fejlődő tudományágnak olyan új szakterületei bontakoztak ki, mint a molekuláris ökotoxikológia, a paleo-ökotoxikológia vagy a mikrobiomok ökotoxikológiája.
A döntéshozók szakmai eredmények alapján alkotják meg a toxikus anyagokra vonatkozó szabályozási rendszereket és szabványokat, hiszen a tudományos vizsgálatok nem öncélúak, hanem a megalapozott döntéshozatalt szolgálják. Ezért foglalkozik a szerző a szennyező anyagokkal kapcsolatos intézmények és szervek, illetve szabályok bemutatásával, a környezeti kockázatbecslés és kockázatkezelés kérdéseivel és etikai problémákkal is. Végül, ökotoxikológusok részére írt rövid, speciális statisztikai gyorstalpaló egészíti ki a könyvet.
Egyetemünkön már volt egyszer ökotoxikológus képzés, aminek sikere volt a hallgatók között. Sokan közülük ma már vezető pozíciókat töltenek be a szakmában, vagy magasan képzett kutatók, idehaza és külföldön is. Várhatóan idén szeptembertől újra indul a képzés. Jövendő hallgatóink számára hasznos bevezetés, a szaktárgyakat megalapozó ismeretek forrása lehet ez a könyv.

Bakonyi Gábor (2023): Ökotoxikológia – szupraindividuális megközelítésben. Pars Szoftverház Kft., 2094 Nagykovácsi, Balta u. 11. E-mail: parskft@gmail.com, Ára: nettó 3600 Ft (bruttó 3780 Ft)